بیهوشی دندانپزشکی اطفال

خیلی از والدین بخاطر ترسی که کودکان از دندانپزشکی دارند ترجیح می‌دهند از روش بیهوشی در دندان پزشکی اطفال استفاده کنند. کودکان هم ؛ بنا به دلایلی همچون اضطراب‌ شدید نمی‌توانند با دندانپزشک همکاری کنند و اگر خدمات دندانپزشکی آنها بدون بیهوشی انجام شود خاطره بدی از دندانپزشکی در ذهن آنها باقی می‌ماند و تمام عمر او را تحت تاثیر قرار می‌دهد به همین دلیل از روش بیهوشی استفاده می‌شود.

بیهوشی دندان پزشکی اطفال

مزایای دندانپزشکی تحت بیهوشی برای اطفال

در این روش کودک در تمام مراحل خواب است و تمامی مراحل در یک جلسه و بدون اینکه کودک آسیب ببیند یا بترسد انجام می‌شود. چون وقتی دندانپزشک در حال ارائه خدمات دندانپزشکی است اگر بیمار درد را حس کند، ممکن است حرکتی انجام دهد و کیفیت خدمات دندانپزشکی کاهش پیدا کند با بیهوشی این نگرانی وجود ندارد.

بیهوشی دندان پزشکی اطفال

انواع بیهوشی کودکان در دندانپزشکی:

استفاده از اکسید نیتروژن یا گاز خنده :
این متد یک آرام بخش خفیف و کم تهاجم می باشند این تکنیک از بیهوشی برای کودکانی که مبتلا به ترس و اضطراب بسیار اندکی می باشند تجویز می گردد.

استفاده از آرام بخش خوراکی:
این متد با توجه به شرایط ویژه کودکان و اطفال، سن و وزن آن ها از دارو های آرام بخش که هدف عمده استفاده از آن رسیدن آرامش در کودکان می باشد مورد استفاده قرار می گیرد. این تکنیک یکی از متد های بیهوشی است که در خدمات دندانپزشکی کودکان ارائه می شود.

استفاده از آرامبخشی عمیق:
در این روش کودکان و اطفال توسط متخصص بیهوشی به طور کامل به خواب می روند و تمام علائم حیاتی نظیر تنفس و بلعیدن آب دهان به وسیله خود کودکان صورت میگیرد این روش درمان به شکل تزریقی انجام می شود.

استفاده از بیهوشی عمومی :
در بیهوشی عمومی با استفاده از دارو های بیهوشی بیمار به فاز بیهوشی برده می شود که در این فاز بیمار نه دردی را تحمل میکند و نه متوجه گذر زمان می شود. در این حالت تنفس در اختیار دستگاه بیهوشی است و کلیه علائم حیاتی توسط مانیتورینگ کنترل می شود .

در کلینیک دندانپزشکی مهرگان از بروز ترین دستگاه بیهوشی و مانیتورینگ روز دنیا با پارامتر های کامل استفاده می شود که مخاطرات بیهوشی را به حد اقل می رساند.

مراقبت‌های بعد از بیهوشی کودکان در دندانپزشکی ( Recovery )

مراقبت‌های بعد از بیهوشی از مهمترین نکات این درمان خواهد بود.

  • در ابتدا باید توجه داشته باشید کودک بعد از انجام درمان کمی خواب آلود است تا هوشیاری کامل حدود نیم ساعت تحت نظر متخصص بیهوشی میماند و با هوشیاری کامل از کلینیک دندانپزشکی مهرگان ترخیص می شود.
  • توجه داشته باشید اگر بعد از درمان با بیهوشی کودک دچار خواب آلودگی، کلافگی، حالت لرز و تهوع بود این امر طبیعی است ؛ جای نگرانی نیست و تا بهبود علائم تحت نظر متخصص خواهد بود.
  • بعد از درمان با توصیه و مشورت متخصص بیهوشی به کودک غذا و مایعات بدهید.در صورت وجود ابهام و یا سوال، ما پرسنل مهرگان آماده پاسخگویی شما هستیم .
بیهوشی دندان پزشکی اطفال

نکات قابل توجه بیهوشی دندان پزشکی اطفال

  • با توصیه و مشاوره متخصص بیهوشی، قبل از انجام درمان، آزمایش‌های لازم را انجام دهید.
  • سابقه بیماری کودک را به متخصص بیهوشی اطلاع دهید.
  • درمان بیهوشی حتما باید در محیط بیمارستانی یا یک کلینیک مجهز انجام شود و در مطب توصیه نمی‌شود.
  • در صورت ابتلا به بیماری سرماخوردگی به پزشک اطلاع دهید.
  • قبل از درمان حتما با متخصص بیهوشی در ارتباط باشید و از دادن هر گونه دارو بدون مشورت با متخصص بیهوشی خودداری کنید.
بیهوشی دندان پزشکی اطفال

دریافت نوبت آنلاین

"*" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

*