روکش دندان

روکش دندان یک محافظ برای دندان های آسیب دیده است که می تواند به دندان در استحکام و جویدن کمک کند، با روکش دندان شما از لبخندتان محافظت می‌کنید و از اعتماد به نفس بالاتری برخوردار می‌شوید

روکش دندان

روکش دندان چیست؟

دندان‌ها همیشه در معرض آسیب‌هایی همچون پوسیدگی، شکستگی یا افزایش سن همگی از جمله عواملی هستند که باعث آسیب‌دیدن دندان‌ها می‌شوند. برای دندان‌هایی که دیگر قابل ترمیم نیستند یا میزان پوسیدگی دندان به‌حدی زیاد است که دیگر قابل پرکردن نباشد، باید از کراون دندان استفاده شود. این روکش‌ها که قاب دندان، کراون یا دنتال کپ هم نامیده می‌شوند عملا نوعی پروتز دندانی هستند که جایگزین تاج صدمه‌ دیده دندان می‌شوند و مثل کلاهک کل دندان را پوشانده و زیبایی ظاهری و استحکام دندان‌های خراب را بازمی‌گرداند.

روکش دندان

انواع روکش دندان

روکش تمام سرامیک با جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا ساخته شده و اغلب جنس آن از نوع چینی مانند پرسلن است. به همین دلیل علاوه بر ظاهر زیبا و سفید رنگ موجب بازیابی طرح لبخند و زیباتر شدن چهره فرد می شود. از مزایای منحصر به فرد این روکش ظاهر طبیعی و مشابه با دندان های واقعی افراد است.

ترکیب سرامیک و فلز کارایی مطلوب و طول عمر بسیار بالایی دارد، چرا که بخش فلزی این روکش دندان دور تا دور دندان تخریب شده را احاطه می کند و سپس روکش سرامیکی روی آن قرار می گیرد. این جنس روکش را می توان در زمره بهترین روکش دندان قرار داد.

روکش تمام فلز این مدل از روکش دندان که ترکیبی از انواع آلیاژ های مختلف مانند طلا، پلاتین، نیکل و کروم می باشند با دوام ترین نوع روکش دندان بوده و به خوبی فشار جویدن را تحمل می کنند. این روکش ها دارای رنگی تیره بوده که بیشتر برای دندان های عقب فک مورد استفاده قرار می گیرند.

عوارض روکش دندان

احتمال بروز عفونت زیر روکش دندان بخاطر رعایت نکردن مراقبت های لازم

حساسیت و آلرژی نسبت به روکش دندان در کوتاه مدت

پوسیدگی و خراب شدن در اثر روکش دندان به خوبی در جای خود قرار نگرفتن

نامناسب بودن اندازه روکش که موجب بلند یا کوتاه شدن دندان می‌شود

لق شدن روکش دندان در صورت عدم نصب درست بر دندان

فاصله بین روکش دندان و لثه که پزشک با توجه به موقعیت لثه و دندان فاصله بین روکش دندان و لثه را از بین ببرد.

روکش دندان

مراقبت‌های پس از روکش دندان

رعایت بهداشت دهان شامل مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و دهانشویه بسیار مهم است و تاثیر مستقیم بر طول عمر روکش دندان شما دارد. برای تمیز کردن زیر بریج های دندانی میتوان از مسواک های بین دندانی و نخ دندان های مخصوص تحت عنوان سوپرفلاس استفاده کرد.

تغذیه نیز از عوامل مهم مراقبت‌های بعد از گذاشتن روکش دندان و موثر بر عمر مفید روکش میباشد. استفاده زیاد مواد قندی و کربوهیدرات ها، نوشیدنی و خوراکی های اسیدی مانند آبمیوه ها و همچنین جویدنی های سفت مانند ته دیگ از عمر روکش دندانی کم میکنند.

دریافت نوبت آنلاین

"*" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

*