لمینت سرامیکی

همه دوست دارند لبخند زیبا داشته باشند. لمینت سرامیکی یک روش غیرتهاجمی برای بهبود ظاهر دندان ها است. این روش شامل پوشاندن یک لایه نازک سرامیکی بر روی سطح دندان ها می باشد. این روش به عنوان یکی از بهترین روش های درمانی برای بهبود ظاهر دندان ها شناخته شده است.

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی چیست؟

لمینت سرامیکی یا پرسلن ونیر یک ماده بسیار نازک همرنگ دندان است که به عنوان روکش با باند رزینی روی دندان‌ها چسبانده می‌شود. این ماده را ابتدا در لابراتوار از جنس سرامیک می‌سازند سپس دندانپزشک متخصص مراحل نصب آن را روی دندان انجام می‌دهد. لمینت سرامیکی با ضخامت حدود نیم میلی‌متر و حداقل تراش روی دندان آماده می‌شود و استحکام بسیار زیادی دارد.

انواع لمینت دندان

لمینت سرامیکی دندان

این روش بسیار پر مخاطب بوده و توضیحات بصورت کامل ارایه شد این روش به روش غیرمستقیم لمینت معروف می‌باشد . جنس این نوع لمینیت ، ازسرامیک یا همان پرسلن که نوعی چینی است ، می‌باشد .  دندان شما با لمینت سرامیکی ثبات رنگی بیشتری خواهد داشت . هزینه‌ ی لمینت سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیتی بیشتر است ، بنابراین مقاومت بیشتری هم دارد.

لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی مواد هم رنگ دندانی هستند که غالباً در مطب ساخته میشود و نهایتاً در یک یا دو جلسه  ( با توجه به وسعت کار , بد فرمی ها و فواصل باز دندانی و … ) روی دندان چسبانده میشوند . این لمینت از جنس پلیمر است . به همین خاطر در بسیاری از کشورهای دنیا از این نوع لیمنت به عنوان ترمیم های پلاستیکی یاد میشود . برای بکار گذاشتن این نوع پوسته نیازی به قالبگرفتن و لابراتور نیست و شاید نیازی هم به تراشیدن دندان نباشد و به صورت مستقیم کامپوزیت را با استفاده از اشعه روی دندان میچسبانند و به صورت لایه ای محافظ روی مینای دندان قرار بگیرد .

مراقبت و نگهداری بعد از لمینت دندان

پس از نصب لمینت سرامیکی دندان، احتمال حساسیت موقت به نوشیدنی های سرد و گرم وجود دارد. پس ن ران نباشید زیرا این حساسیت در کمترین زمان برطرف می شود.
حداقل دو بار در روز دندان های خود را مسواک بزنید.
نخ دندان را در برنامه روزانه مراقبت از دهان خود قرار دهید.
از خوردن غذاهای رنگی خودداری کنید. زیرا به مرور زمان لمینت‌ های سرامیکی روی دندان های تغییر رنگ می دهند. این غذاها عبارتند از قهوه، چای، نوشابه و سایر مواد غذایی که حاوی رنگدانه های زیادی هستند. این مواد غذایی نه تنها بر روی لمینت های دندان، بلکه بر رنگ مینای طبیعی دندان نیز تأثیر می گذارند.
از آنجایی که لمینت سرامیکی قابل ترمیم نیست، نسبت به سایر روکش های دندان نیاز به نگهداری بیشتری دارد. زیرا در صورت آسیب به لمینت دندان باید تعویض کامل روکش انجام شود.
همانطور که ذکر شد لمینت های سرامیکی قابل ترمیم نیستند، به همین خاطر مراقبت بیشتری نسبت به سایر روکش های دندانی مورد نیاز است. زیرا در صورت آسیب به روکش های دندان، روکش ها باید به طور کامل تعویض شوند.

ترمیم لمینت دندان

لمینت دندان در بهترین حالت و با مراقبت های لازم می تواند عمر طولانی داشته باشد. اما در برخی موارد نیاز به تعویض، برداشتن و تعمیر لمینت دندان داریم. بهترین راه های ترمیم لمینت دندان شامل:

چسباندن یک لایه بسیار نازک از ونیر یا لمینت روی لمینت آسیب دیده. (در آسیب ها و ترک های جزئی روی سطح لمینت)
استفاده از روکش و بریج، در آسیب دیدگی های شدید تاج دندان
توجه داشته باشید در صورتی که دندان زیر لمینت دندان پوسیده باشد، نیاز به عصب کشی دندان، پر کردن آن و سپس ترمیم لمینت خواهید داشت.

دریافت نوبت آنلاین

"*" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

*
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.