ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت به این صورت است که با استفاده از دستگاه های مخصوص، اجزای ارتودنسی به صورت نگین بر روی دندان بیمار چسبانده می شود و بیمار دیگر قادر به حرکت دادن آن ها نیست. در این روش براکت ها به دندان ها چسبانده می شود و از طریق سیم ها و اجزای دیگر به سیم ها به دندان ها فشار وارد می شود تا در جای مناسب خود قرار گیرند. این نوع درمان بر خلاف ارتودنسی متحرک به صورتی است که نمی توان دستگاه ارتودنسی را از دهان خارج کرد. تنها کاری که بیمار باید در طی درمان انجام دهد این است که بهداشت دهان و دندان در زمان ارتودنسی را رعایت کند تا دندان ها تغییر رنگ ندهند و پوسیده نشوند و در صورتی که متخصص ارتودنسی تجویز کند بیمار باید الاستیک نیز استفاده کند.
ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت چیست؟

ارتودنسی ثابت یکی از روش‌هایی است که برای درمان بدشکلی‌ها و ناهماهنگی‌ها در فک و دندان‌ها استفاده می‌شود است. در درمان ارتودنسی ثابت، دندان‌ها به وسیله باکس‌های فلزی به نام «براکت» و سیم‌های فلزی که آنها را به هم متصل می‌کنند، به موقعیت مورد نظر تغییر وضعیت می‌دهند.  در این مطلب قصد داریم هر آن‌چه که به ارتودنسی ثابت مربوط می‌شود را با ساده‌ترین بیان، توضیح دهیم، پس تا انتها همراه ما باشید.

چرا ارتودنسی ثابت بهترین روش است؟

در روش ارتودنسی ثابت دندان ها در جای مناسب خود قرار می گیرند، دندان های شلوغ تنظیم می شود و فک ها نیز به صورت متقارن قرار می گیرند. چیزی که باعث می شود روش ارتودنسی ثابت تا این اندازه موثر باشد و چنین اثراتی داشته باشد این است که براکت ها به دندان ها چسبانده می شوند و سپس سیمی از بین براکت ها رد می شود و در نهایت کش های بسیار ظریفی بر روی براکت ها انداخته می شود. طی دوره ی درمانی ارتودنسی ثابت، بیمار باید طی دوره های زمانی مشخصی به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کند طی جلساتی که بیمار به متخصص مراجعه می کند این کش های ظریف طی هر جلسه ی درمانی تعویض خواهد شد ولی سیم های ارتودنسی هر جلسه تعویض نخواهند شد.

برای این که پس از ارتودنسی دندان ها با نظم بهتری کنار یکدیگر قرار گیرند گاهی نیاز خواهد بود برخی از دندان ها که غالبا شامل دندان های آسیای کوچک فک بالا و فک پایین می شود کشیده شود. البته لازم به ذکر است که در مورد کشیدن دندان قانونی وجود دارد و آن این است که نباید دندان نیش کشیده شود حتی اگر دندان نیش به گونه ای باشد که کامل بیرون زده باشد و یا دندان نهفته باشد نیز نباید دندان نیش را کشید.

تفاوت ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک چیست؟

به طور کلی اصلی‌ترین تفاوت در ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک در این است که در ارتودنسی ثابت، براکت‌ها روی دندان چسبیده‌اند و قابل جدا شدن نیستند ولی در ارتودنسی متحرک قابلیت جدا شدن وجود دارد و قالب در هنگام غذا خوردن باید از روی دندان‌ها جدا شود. در انتها باید بگوئیم که ارتودنسی ثابت نوعی از ارتودنسی است که به طور دائمی و برای چندین ماه یا سال روی دندان‌ها نصب می‌گردد تا آنها را در جهت صحیح حرکت داده و ردیف کند. انواع مختلفی از روش‌ها برای ارتودنسی فیکس وجود دارد که بر اساس وضعیت بیمار و نظر پزشک مشخص می‌شود.

کلینیک دندانپزشکی مهرگان با استفاده از بهترین متخصصان ارتودنسی بالاترین کیفیت را در درمان ارتودنسی برای مراجعین عرضه می‌کند.

نمونه کارها:

مراقبت‌های ارتودنسی ثابت

در طول درمان، لازم است از ارتودنسی خود به خوبی مراقبت کنید.

  1. برای این‌کار، باید رعایت بهداشت دهان و دندان در اولویت قرار بگیرد.
  2. خوردن غذاهای سفت و چسبنده مثل آب‌نبات، کارامل و سایر موادی که ممکن است به براکت‌ها بچسبند خودداری کنید.
  3. خوردن موادی مانند پاپ‌کورن به‌راحتی جای براکت‌ها را تغییر داده و سبب مشکل می‌شوند.
  4. یکی دیگر از مراقبت‌های ارتودنسی ثابت استفاده از گارد دندان هنگام ورزش و بازی است. این گارد از آسیب خوردن به دندان‌ها و لثه هنگام فعالیت محافظت می‌کند.

دریافت نوبت آنلاین

"*" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

*
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.